[SMF 2.0.x] Skuteczna walka ze spamem

 • 1 Odpowiedzi
 • 5518 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Adrian

 • *****
 • 5523
 • 723
 • Płeć: Mężczyzna
 • Smile, tomorrow will be worse...
  • Adrek.pl
[SMF 2.0.x] Skuteczna walka ze spamem
« dnia: 19 Listopad 2011, 12:45 »
Z tego co pamiętam, temat walki ze spamem na forach działających na skrypcie SMF 2.0.x wraca jak bumerang, nie ma chyba tygodnia w którym kilku użytkowników nie opisze problemu ze spamerami na forum. Wiec zdecydowałem żeby wypisać tutaj najskuteczniejsze sposoby na walkę z spamerami.

Podczas utrudniania życia spamerom nie należy zbytnio narażać się nowym oraz już zarejestrowanym użytkownikom.
Testy przeprowadzane były na moim aktywnym forum oraz forum które zostało postawione na domenie dobrze znanej botom.

1. Wbudowana w SMF 2.0.x captcha.
Skuteczność: Bardzo niska
Uciążliwość dla użytkowników: Bardzo wysoka


Wbudowany w SMF system captcha jest chyba najgorszym rozwiązaniem. W ciągu pierwszego dnia na testowym forum, z włączonym systemem captcha na poziomie "Średni" zarejestrowało się ponad 10 botów, które w ciągu 24 godzin wysłały ponad 100 wiadomości, nie tylko reklamujące środki medyczne, ale i zamieszczające treści erotyczne.

System działa znacznie lepiej na poziomie "Ekstremalny". Ale czy chcemy aby nasi użytkownicy łamali sobie oczy podczas rejestracji?

2. Pytania kontrolne.
Skuteczność: Bardzo wysoka
Uciążliwość dla użytkowników: Znikoma


Pytania kontrolne są jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie rejestracji dokonywanych przez boty. Użytkownik nie musi wpatrywać się z lupą przez godzinę w obrazek, aby odczytać jaki magiczny ciąg znaków został załadowany w captcha. Jednak nawet w tej opcji należy wstawić najlepiej kilka pytań kontrolnych i unikac odpowiedzi które zawierają tylko słowo tak lub tylko nie. Ja na przykład staram się zadawać pytania o pory roku (Która z pór roku jest najcieplejsza?) - żaden bot się nie przebił.

Najlepiej pytania i odpowiedzi dostosować do tematyki forum.

3. Akismet Spam Protection
Skuteczność: Dobra
Uciążliwość dla użytkowników: Niska


Ta modyfikacja jest jeszcze w wersji beta, jednak nie zauważyłem żadnych problemów w działaniu. Mod sprawdza tytuły wątków w poszukiwaniu ustalonych haseł, jeśli je znajdzie - oznacza wiadomość jako spam.

4. Anti Spam: KeyCAPTCHA
Skuteczność: Wysoka
Uciążliwość dla użytkowników: Niska/Wysoka


Podczas rejestracji modyfikacja każe nam ułożyć puzzle. Modyfikacji nie testowałem, jednak część nowych użytkowników może sobie odpuścić rejestrację gdy zobaczy że muszą jeszcze rozwiązywać jakieś łamigłowki...

5. Avatar Verification
Skuteczność: Wysoka
Uciążliwość dla użytkowników: Niska


Zadanie jest proste. Użytkownik przed rejestracją musi wskazać obrazek który został załadowany przez modyfikację.

6. Bad Behavior mod
Skuteczność: Najwyższa
Uciążliwość dla użytkowników: Brak


System sprawdza IP użytkownika oraz nagłówki wysyłane do serwera. Jeśli wykryje spamera blokuje mu dostęp do strony.

7. httpBL
Skuteczność: Najwyższa
Uciążliwość dla użytkowników: Brak


Modyfikacja korzysta z bazy danych Project Honey Pot blokując botom dostęp do forum. Jeśli modyfikacja wykryje bota, kieruje go do specjalnej strony, czyniąc w ten sposób całe forum niewidzialne dla intruza.
Autor modyfikacji zaleca stosowanie tego moda razem z Stop Spammer (kilka punktów niżej)

8. notCaptcha
Skuteczność: Niska
Uciążliwość dla użytkowników: Niska


Modyfikacja podczas rejestracji każe nowemu użytkownikowi ułożyć zestaw obrazków w określony sposób. Niestety skuteczność pozostawia wiele do życzenia.

9. Peoplesign - Photo Captcha
Skuteczność: Niska
Uciążliwość dla użytkowników: Niska


Modyfikacja ładuje zestaw obrazków z którego należy wybrać grafikę najbardziej pasującą do tej wskazanej przez modyfikację.

10. reCAPTCHA for SMF
Skuteczność: Niska
Uciążliwość dla użytkowników: Wysoka


Kto nie słyszał o tym systemie... Spotkać można go na większych forach, w formularzach kontaktu... jednym słowem - wszędzie.
Skrypt ładuje dwa słowa, z czego po wpisaniu  tylko jednego słowa możemy przejść weryfikację. Brak języka polskiego znacznie utrudnia odczytanie słów dla polskich użytkowników.

11. Stop Forum Spam
Skuteczność: Najwyższa
Uciążliwość dla użytkowników: Brak


Modyfikacja sprawdza IP, nazwę uzytkownika oraz adresy email w posukiwaniu spamerów. Dane o spamerach pobierane są z bazy danych Stop Forum Spam. Niestety często nick który chcemy zarejestrować został oznaczony jako spam... Na przykład z moim nickiem nie zarejestruję się na żadnej stronie która używa ten system, i ma włączone sprawdzanie nazw użytkowników.

12. Stop Spammer
Skuteczność: Najwyższa
Uciążliwość dla użytkowników: Brak


Takiej funkcji jaką posiada modyfikacja Stop Spammer nie spotkałem w żadnym innym modzie. Spamerzy wykrywani są tak samo jak w przypadku modyfikacji Stop Forum Spam, jednak tutaj w przypadku wykrycia IP, nazwy użytkownika lub adresu email oznaczonego jako 'spam' rejestracja nie jest blokowana. taki użytkownik zostaje dodany do kolejki i musi czekać na zatwierdzenie przez administratora/moderatora.


Jest to wstępna wersja poradnika. Wkrótce zostanie zmodyfikowana. W komentarzach możecie wypisywać swoje sposoby na walkę ze spamem.

*

Offline Adrian

 • *****
 • 5523
 • 723
 • Płeć: Mężczyzna
 • Smile, tomorrow will be worse...
  • Adrek.pl
Odp: [SMF 2.0.x] Skuteczna walka ze spamem
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Listopad 2011, 12:45 »
rezerwacja