Stabline SMF 2.0 wreszcie wydane!

• 10 Odpowiedzi
  • 23258 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Nolt

• 3293
  • 249
    • Wizzi
  • Wersja SMF: 2.0.15
Stabline SMF 2.0 wreszcie wydane!
« dnia: 12 Czerwiec 2011, 11:32 »
Ponad dwa lata trzeba było czekać na wersję stabilną skryptu SMF 2.0, ale wielu z Was zapewne już teraz jest przekonanych, że było warto. Wraz z jej udostępnieniem zmieniła się też licencja na jakiej została ona wydana, a także przyszłe wersje SMF. Obecną licencją jest BSD License

Kilka informacji nt. zmian od wydania wersji SMF 2.0 RC5:
  • poprawki dot. ochrony systemu logowania
  • zapobieganie fałszowania prawdziwej nazwy użytownika
  • poprawki zgodności dla MySQL 5.5
  • kilka poprawek związanych z PostgreSQL
  • kilka poprawek interfejsu użytkownika
  • poprawki związane z aktualizacją profilu użytkownika
  • poprawki związane z aktualizacją skryptów

Pełną listę zmian możecie znaleźć w paczkach instalacyjnych, które są do pobrania z oficjalnej strony SimpleMachines Download. Sprawdźcie także listę znanych błędów z którymi możecie się spotkać.

Tłumaczenie skryptu SMF 2.0 w obu kodowaniach jest udostępnione na naszej stronie tłumaczenie SMF 2.0 lub z oficjalnej strony www.simplemachines.org.
www.wizzi.pl
Moje style dla SMF 2

SMF.PL FAQ
nie odpowiadam na żadne PW, więc ich nie wysyłajcie chyba że zostaniecie o to poproszeni

*

Offline Adrian

• 5518
  • 723
  • Smile, tomorrow will be worse...
    • Adrek.pl
Odp: Stabline SMF 2.0 wreszcie wydane!
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Czerwiec 2011, 11:53 »
Trochę czekaliśmy na to wydanie, nie obyło się bez małego opóźnienia (11 dni), ale nareszcie developerom SMF udało się wydać wersję 2.0 GOLD

Mam nadzieję że na SMF 2.1 nie będziemy musieli czekać ~2 lata..  :)

*

Offline Nolt

• 3293
  • 249
    • Wizzi
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Czerwiec 2011, 11:56 »
E tam 2.1, czekamy na SMF 3.0 :D
www.wizzi.pl
Moje style dla SMF 2

SMF.PL FAQ
nie odpowiadam na żadne PW, więc ich nie wysyłajcie chyba że zostaniecie o to poproszeni

*

Offline Willyvmm

• **
  • 19
  • 0
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Czerwiec 2011, 12:50 »
Największą zmianą jest w końcu NORMALNA licencja.
Osobiście uważam że licencja BSD jest najlepszą z możliwych.

*

Offline Nolt

• 3293
  • 249
    • Wizzi
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Czerwiec 2011, 22:54 »
www.wizzi.pl
Moje style dla SMF 2

SMF.PL FAQ

*

Offline edek@

• **
  • 17
  • 0
  • Wersja SMF: 2.0.8
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Czerwiec 2011, 12:45 »
smf 2.0 czas oczekiwania około 2 lat
smf 3.0 pewnie trzeba będzie poczekać około 3 lat

Co by nie było warto było -  w końcu pożegnam zje***  mybb i przejdę na smf 2.0 :D

*

Offline Creed

• 56
  • 1
  • Wersja SMF: 2.0.2
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Czerwiec 2011, 16:04 »
Super! Cieszę się Bardzo to czas na aktualizacje :-)

//Lecz niestety nie działają, żadne modyfikacje :-)
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2011, 17:09 wysłana przez Creed »
www.JakZagadac.com - Jak Zagadać do dziewczyny? Jak Poderwać Dziewczynę?

[/url]

*

Offline Kǝmac

• Na wiecznych wczasach
  • 1063
  • 108
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Czerwiec 2011, 23:18 »
Wreszcie - po latach czekania.

Najpierw pozytywnie:
Po cichu liczyłem na przejście właśnie na BSD, czyli prawdziwie wolną licencję :) (nie jak GPL ;)). Możliwa jest teraz dystrybucja własnych wersji SMF (nawet płatnych) więc można by spodziewać się forków. Powód przejścia jest dość jasny - bez tego SMF nie byłby w stanie przyciągać nowych deweloperów.

Teraz trochę mniej pozytywnie:
Martwi mnie jeden fakt - rozwój 2.0 trwał chyba 4 lata, z czego aktywnie był pisany może przez dwa pierwsze. Spora część kodu bazuje na 1.0, który jest już dość wiekowy. W międzyczasie sieć i rozwiązania przeszły daleką drogę i wyglądają inaczej niż kilka lat temu.

Długi czas rozwoju i spuścizna po SMF 1.0 (+ kompatybilność z PHP 4) złożyły się na kilka negatywnych cech nowego SMF:
SMF ma teraz zaimplementowane funkcje, które są dzisiaj już zbędne. Dodali OpenID - fajnie, ale to było coś 3 lata temu. Teraz wiemy, że OpenID jest dead i zamiast tego powinno być logowanie przez Facebook. Przy normalnym cyklu rozwoju nie doszłoby do tego i OpenID zostałby wyrugowany z projektu.
Wyliczając dalej: SMF używa AJAX, ale jak wygląda implementacja w porównaniu do np. jQuery? (dlaczego nie został użyty jQuery?)
Widoki - czyste PHP, brak szablonów.
Baza - wydziergane zapytania SQL zamiast ORM.
I najważniejsze: projekt nie jest napisany i zaprojektowany obiektowo, nie używa żadnej, powszechnie stosowanej biblioteki lub frameworka (ani PHP, ani JavaScript). Powoduje to dwa problemy:
- nie jest "standardowy" - jeśli ktoś chce modować SMF, musi go poznać od podszewki
- każda, nawet najmniejsza, pierdółkowata rzecz musi zostać napisana ponieważ nie przychodzi razem z frameworkiem (a czyste PHP, to hmm... bieda z nędzą).

ALE mimo wszystko: najbliżsi konkurenci są w podobnym lub gorszym stanie i przy powyższych wadach SMF nadal wypada lepiej. Dobrze też SMF prognozuje fakt, że PHP, pomimo swej brzydoty i anachroniczności w porównaniu do nowszych języków, będzie jeszcze długo nr 1 na hostingach.
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwiec 2011, 23:21 wysłana przez Kǝmac »
Dropbox +0.5 GB dla nowych użytkowników (i dla mnie): http://db.tt/dO6tmv2

*

Offline Nolt

• 3293
  • 249
    • Wizzi
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Czerwiec 2011, 10:20 »
Dużo sporów było o samą licencje, z kolei druga strona medalu to sami programiści, którzy odchodzili z różnych przyczyn. Osobiście mam nadzieję ze obecnie SMF ruszy pełną parą do przodu tj. częstsze aktualizacje, nowsze wersje. Choć i do tej pory nie ma co ukrywać aktualizacje były wypuszczane w miarę regularnie (łatki z fixami, wykrytymi poważnymi bugami) - czego nie można powiedzieć no nowszych wersjach :). Nie zapominajmy że wersja 2.0 była pisana prawie od podstaw i biorąc pod uwagę różne funkcje które były implementowane, gdybyśmy co roku stwierdzali że owa funkcja lub opcja była lub jest przestarzała trzeba by było znowu przebudowywać znaczną część kodu, w wyniku czego publikowanie kolejnych wersji ciągnęło by się w nieskończoność.
Część z Was zapewne podziela moje zdanie iż SMF jest najbardziej zaawansowanym skryptem do budowy forum z tych darmowych, lecz niestety także dość trudnym. Może nie jest tak popularne jak phpBB które jest wręcz wpychane każdemu "świeżakowi" na hostingach typy "forum w 1minutę" itp. Co nie zmienia faktu iż z każdym dniem/tygodniem/miesiącem staje się coraz popularniejsze, przede wszystkim gdy spotykamy fora oparte o silnik SMF są one dość oryginalne ze względu na wygląd.
www.wizzi.pl
Moje style dla SMF 2

SMF.PL FAQ

*

Offline AnHELLuS

• 142
  • 15
    • Forum sieci Wieszowa.NET
  • Domyślny styl: Curve
  • Wersja SMF: 2.0.1
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Czerwiec 2011, 10:26 »
Jakby nie spojrzeć to niestety ale "nowych" funkcjonalności - powstałych choćby w wyniku dołączenia na stałe do podstawowego kodu najbardziej pożądanych opcji - dołączanych przez różne mody - brak. "Pomoc" kompletne nie porozumienie z odsyłaniem do wiki. Tym bardziej że na chwilę obecną tych tekstów w wiki SMF nie ma, a raczej nie ma po polsku. I nie jest o zarzut do tłumaczy tylko do głównych devloperów SMF. Po cholerę rozpiepszać coś co było już gotowe i wystarczająco dobre?  Gdzie teraz na szybko pokierować mojego forumowego newbee ?
SimplePortal 2.3.4 RC1

*

Offline Trx

• **
  • 10
  • 0
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Wrzesień 2011, 08:48 »
Z tego co wyczytałem na forum Simple Machines wynika, że zgodnie z nową licencją stopkę SMF 2.0 | SMF © 2011, Simple Machines można usunąć. Ale usunięcie stopki powoduje brak wsparcia ze strony zespołu Simple Machine.